Rakousko-Uhersko:Medaile za zranění

13. září 2007 v 15:03 |  Vyznamenání
Medaile za zranění

Medaile_za_zraneni.jpg
V ozbrojených silách Rakouska-Uherska byla založena z rozhodnutí císaře Karla I. dne 12.srpna 1917 (medailér: Richard Placht*)
Zranění a jizvy jsou podle dávných tradic válečníků ozdobou každého vojáka. Medaile za zranění je však malou náplastí za zrátu možnosti "uživit se" pro válečného invalidu, a jeho praktické vyřazení z normálního občanského života. Medajle za zranění však odlišovala válečné hrdiny od ostatních a dávala nositelům i jistá privilegia.
AVERS:
Portrét císaře Karla I. zobrazený z pravé strany. Nad portrétem opis CAROLVS, pod portrétem dvě zkřížení vavřínové ratolesti. Dole označení medailéra: R.Placht.
REVERS:
Ve středu nápis LAESO/MILITI, t.j. Zraněnému vojínovi. V dolní části letopočet MCMXVIII. (1918)
ZÁVĚS:
Pevné ouško pro závěsný kruh.
STUHA:
a/ Trojúhleníková, 40mm široká, šedozelené barvy se 4mm širokým okrajovým červeným pruhem. Tato stuha je určena pro válečné invalidy.
b/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a jedním 2mm širokým červeným středním slabě černě lemovaným proužkem. Určeno pro jedno zranění.
c/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a dvěma středními červenými slabě černě lemovanými proužky. Určeno za dvě zranění.
d/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a třemi středními červenými slabě černě lemovanými proužky. Určeno za tři zranění.
e/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a čtyřmi středními červenými slabě černě lemovanými proužky. Určena za čtyři zranění.
f/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a pěti středními červenými slabě černě lemovanými proužky. Určena za pět zranění.
g/ Detto, šedozelená s červeným okrajovým pruhem a postupně s jedním až pěti středními červenými, ale širšími opět černě lemovanými proužky. Jedná se o variantu původních stuh.
Po přiznání statutu válečného invalidy - byla medaile nošena na stuze opatřené pouze úzkým okrajovým červeným pruhem na šedozeleném podkladu (Měřička 1974)
Tato medaile patří mezi nejběžnější vyznamenáni rakousko-uherské monarchie

A/ Medaile zinková (slitina) - průměr 38mm, váha 21.7g
B/ Medaile leštěná - průměr 38mm.
* RICHARD PLACHT (1880-1962)
význačný rytec, tvůrce medailí i návrhů mincí národních měn mnoha států, mimoňský rodák. (máte-li podrobnější informace, fotografie - rád tento článek doplním. Děkuji.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama