Osmanská Říše

9. září 2007 v 14:05 |  válečný rok 1916

Osmanská říše v roce 1916

Porážka Britů v Kútu

První operací po novém roce bylo britské tažení na pomoc svým jednotkám do Kútu po porážce ofenzivy na Bagdád. Tento postup byl však zastaven během několik dnů probíhajících bojů, kde se britským jednotkám postavila na obpor mírná přesila Osmanů, která byla později posílena. Britské úsilí vrcholilo počátkem března, kdy byla situace v Kútu už kritickou. Na přelomu dubna a května pak britská kútská posádka kapitulovala.

Severní Mezopotámie

Britové pak do dění ofenzivně zasáhli až v létě, kdy se vydali podpořit ruské snažení na severu Mezopotámie, které se zatím jevilo popměrně úspěšným. Vedení zde měl gen. Maude, kterému se podařilo dosáhnout velké přesily nad nepřítelem a poměrně rychle přejít z obrany do útoku na rusko-osmanskou frontu. 13. prosince se útoku dostalo oficiální požehnání z Londýna. Vlastní ofenzivní operace proti Osmanům potom začaly až roku 1917.

Suezský průplav

Poslední významnou akcí v Osmanské říši pak byla snaha o dobytí Suezského průplavu z rukou britských koloniálních vojáků. Ti se pokoušeli vybudovat na Sinaji infrastrukturu a předsunuté obranné linie, což se jim do prvního útoku Osmanů (s německými posilami a německým velením) nepodařilo. Střetnutí proběhlo na přelomu července a srpna a Němci s Osmany získali malé území u města Romani, které bylo po příjezdu posil Dohody opět ztraceno a jednotky Dohody pak pokračovaly až byl dobyt celý Sinajský polostrov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama