bojové plyny

6. září 2007 v 17:05 |  bojové plyny

Bojové plyny

S myšlenkou použití bojových plynů přišli poprvé Němci. Německý velitel Falkenhayn plánoval zůstat na západní frontě po celý rok 1915 v defenzívě. U Yprů ale učinil výjimku. Souhlasil s vyzkoušením nové útočné zbraně - otravného plynu. Plyn se do frontových linií dostával v kovových láhvích. V daný den, byl-li správný vítr, se u láhve otevřely kohoutky a plyn se nechal unikat. Smrtící mrak byl větrem zahnán přes zemi nikoho až k nepřátelským liniím.
Dne 22. 4. 1915 si po dvoudenní nepřátelské dělostřelecké palbě, která zničila středověké město Ypry, britští vojáci všimli žlutozeleného mraku stoupajícího nad německými zákopy. Oblak zasáhl levé křídlo britských linií. Smrtící oblak chlóru udeřil na francouzské jednotky, původem většinou z Alžíru. Ty byly proti plynu bezmocné, a tak z bojiště utekly. Ponechaly tím 6 km dlouhou mezeru ve spojeneckých liniích. Falkenhayn, který takový úspěch neočekával, však neměl dostatečně silné zálohy, aby tohoto úspěchu mohl využít.
Kanadské jednotky, ke kterým se okraj oblaku také dostal, se držely statečně. Proti plynu se bránily primitivními prostředky, které měly k dispozici. Např. dýchali přes močí nasáklé ponožky. O měsíc nepřetržitých bojů později, dne 24. 5. , dal Falkenhayn ještě jednou povel k plynovému útoku na Ypry. Tentokrát plyn zasáhl kanadské jednotky. Ty se udržely, ale za cenu hrozných ztrát.
Tyto dva útoky vyvolaly rychlá protiopatření. Už počátkem roku 1916 byl každý voják vybaven plynovou maskou. S dalším postupem války vyvíjely obě strany stále smrtelnější typy plynů a účinnější metody jejich používání. V červenci 1915 začali Němci používat plynové dělostřelecké granáty. Nejstrašnější typ plynu byl zaveden Němci v červenci 1917, a to hořčičný plyn, neboli, podle místa prvního použití, yperit (dichlordiethylsulfid). Byl bez barvy a bez zápachu. Způsoboval obrovské popáleniny kůže a dýchacího ústrojí.
Použivání bojových plynů vedlo k tomu, že vojáci museli bojovat v těžkopádných plynových maskách, a mělo v 1. světové válce na svědomí přibližně milion obětí.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama