Boje na Východní frontě

9. září 2007 v 14:08 |  válečný rok 1917

Boje na východní frontě v roce 1917

Revoluce

Stejně jako na západní frontě se nesl rok 1917 ve znamení převratných změn- ovše zatímco na západě Dohodě jeden spojenec přibyl, na východě druhý odstoupil. Ano, je to Rusko se svými revolucemi, o kterých najdete informace v položce Další.

Krize ruské armády

Revoluce značně ovlivnily ruskou frontu, kde po Únorové revoluci docházelo k ještě větším problémům a nepokojům než dosud. Jakákoli ofenziva nyní nepřipadala v úvahu a ruské snažení se vlastně proměnilo v dlouhý ústup.

Říjnová revoluce

Nespokojenost se situací posilovala levicová sdružení a protiválečné nálady, které vyvrcholily Velkou říjnovou socialistickou revolucí s počátkem 6. listopadu. Ještě před tím ale proběhl pokus o svržení prozatimní vlády generálem Kornilovem se snahou o vojenskou diktaturu, puč byl ale poražen.

Příměří

Po Únorové revoluci se odtrhlo od Ruska (nejen) Finsko, které bylo vzápětí napadeno a napomoc mu přispěchaly německé síly- to byla také jedna z mála významnějších bojových operací. Pak už 22. prosince bylo podepsáno Brestlitevské příměří. Mír ale uzavřen nebyl, a tak Němci a Rakušané při rychlém výpadu na přelomu 1917 / 1918 obsadili Ukrajinu a Estonsko.

Mírová smlouva

Vzhledem k tomu, že se Rusko po většinu roku 1918 nezapojovalo do bojových operací a východní fronta utichla, dostaneme se zde ještě k uzavření míru. Ten byl uzavřen na stejném místě jako příměří 3. března 1918 a německými podmínkami byla demobilizace, reparace 6 000 000 000 marek, uznání nezávislosti Ukrajiny, Polska a Finska a přítomnosti německé armády v Pobaltí. To umožnilo odsunout většinu německých jednotek na západní frontu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama